Doświadczenia

Mentoring XXI wieku

W kliku raportach w ostatnim czasie wyczytałam jak ważne dla mojego pokolenia są autorytety. Już nawet w Forbsie piszą, że pokolenie Z (roczniki 97′-2010) cenią sobie „kierowników będących jednocześnie mentorami”. Kim jest mentor dla młodych XXI wieku? Czym jest mentoring”?

Nie aż tak „YOLO”

„Obywatele dwóch światów, różnorodni, ale mający swoje ideały, autorytety, system wartości i granice, których przekroczyć nie wolno. Tak w skrócie można opisać bohaterów naszego raportu. Jeśli popatrzymy na prognozy i zapowiedzi sprzed kilku lat to wyobrażaliśmy ich sobie nieco inaczej – bardziej online, yolo, wręcz – pokolenie funkcjonujące w rzeczywistości wirtualnej.”. Tak wypowiedział się CEO firmy Dentsu Aegis Network Polska, współtwórców raportu nt. polskiego pokolenia Z.

To prawda, młodzi tego pokolenia mają swoje życzenia co do docelowego miejsca pracy. Są to oczekiwania zupełnie inne niż pokolenia przed nami, tzw. Millenialsów. Szukamy autorytetów, szukamy mentorów, osób, do których będziemy mogli się zwrócić o pomoc, od których będziemy mogli się uczyć. Które będą nas inspirować.

Wspominany wyżej raport wskazuje na to, jak bardzo przedstawiciele generacji Z nie chcą powtarzać błędów wcześniejszych pokoleń. Czerpiemy z doświadczeń osób starszych. Badanie wykazuje również, że jesteśmy jak dotychczas najlepiej przygotowanym pokoleniem do wejścia w dorosłe życie. Z zaznaczeniem że jednak nieidealnie. Jak się przygotowujemy? Pytając. Szukając. Analizując.

Mentoring cytat
„Mentoring to zainspirowanie kogoś do zrobienia pierwszego kroku, zanim zobaczy całe schody.” – Zofia Nowaczyk

Mentor w pracy, mentoring w pasji

Kiedy myślę o temacie mentorów, nie mogę nie wspomnieć o historii pewnej bliskiej mi dziewczyny, pasjonatki projektowania 3D. Zaczynała od Blendera jeszcze w wieku 10 czy 11 lat. Na jednym z wydarzeń współprowadzonej przeze mnie fundacji SEED, poznała człowieka, do którego później zwróciła się z prośbą o podzielenie sie swoim życiowym doświadczeniem. Był to Francesco Abbonizio, wówczas pracujący w CD Project Red, dziś Ubisofcie. Z pomocą Francesco, jednego z mentorów w jej pasji, podjęła decyzję o tym gdzie i co będzie studiować.

Mój wspólnik, Daniel Mika, zajmujący się Sztuczną Inteligencją od 14 roku życia, czerpał z masy autorytetów. Najpierw tych, których nie mógł poznać, wykładowców MIT czy Stanfordu znanych mu tylko z YouTube. A dziś, tych których poznawał, z których czerpał, dla których chodził na dziesiątki wydarzeń networkingowych. Poznając pracowników MIT, Toyoty, czy inwestorów, z pełnym zaangażowaniem pytał o ich doświadczenia życiowe. Czerpał. Oddawał wartość, gdy tylko to było możliwe. Zawsze z wdzięcznością.

U mnie długo zajęło trafienie na pierwszego mentora zawodowego, autorytet poza członkiem rodziny czy wychowawcą harceskim. Osobę, z którą czułabym, że łączy mnie sposób myślenia, kreowania, ale i analizowania rzeczywistości. Beata Mosór-Szyszka, jest moim zdaniem odwzorowaniem lidera wspomnianego w nagłówku Forbsa: „(…) cenią sobie kierowników będących jednocześnie mentorami, do których zawsze mogą zwrócić się o pomoc”. Moje szczęście, to działanie w organizacji, w której przywództwo, mentorowanie, uczenie się są na porządku dziennym. Młodsi od starszych, starsi od młodszych. Przestrzeń, w której każda strona może coś od siebie dać, wydaje się być tą, w której moje pokolenie z radością będzie pracowało.

Mentoring to wymiana doświadczeń
Mentoring to rozmowa, szeroko rozumiana wymiana doświadczeń.

Na czym polega mentoring?

Bazując na doświadczeniu większości bliskich mi młodych ludzi posiadających swoich mentorów, mogę śmiało stwierdzić, że najcenniejsze w mentoringu są dla młodych ludzi sesje dzielenia się doświadczeniem i wiedzą.

Nie wykłady, nie rozwiązania ich problemów. Za to rozmowy, wskazówki, anegdoty, podrzucane linki, książki i artykuły, nierzadko bez wyjaśnienia dlaczego akurat to warto przeczytać. Sami w czasie dochodziliśmy do tego, dlaczego akurat to było ważne. Potrzebne. Być może tydzień, być może rok później, zaczynaliśmy rozumieć jakie znaczenie dla nas miała ta rozmowa, to spotkanie, ta wymiana zdań.

Osobiście wyznaję, że w życiu jak w fizyce, jeśli jedno ciało oddziałowuje na drugie, to drugie oddziałowuje na pierwsze. Dlatego mam wrażenie, że również mentorzy czerpią coś z tego procesu. Nie mogę się jednak wypowiadać za nich. Być może sami od siebie gdzieś napiszą, dlaczego decydują się przeznaczać swój czas na mentoring. 🙂 A może pobudki każdej osoby są zupełnie indywidualne. Tego nie wiem.

Czego potrzeba do mentoringu?

Mentoring nie wymaga żadnych dodatkowych materiałów, scenariuszy, skryptów. Jeżeli obie strony mają otwarte głowy, gotowość do wspólnego dzielenia czasu oraz odwagę by zaufać drugiej osobie, to rozmowa, w której będą się wzajemnie słuchać wystarczy, by wpłynęły na swoje życie. Wiem, że jest tam na świecie cała masa młodych ludzi, chętnych chłonąć wiedzę i ogrom doświadczonych osób, gotowych się nią dzielić.

Spróbujcie się poznać. Warto.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *